Поділитися

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

 

Розпочинаючи цю частину матеріалу ми хочемо відмітити, що вона має на меті дати розуміння логіці процесу і не претендує на наукову повноту.  

 

Якщо умовно розподілити усе суспільство на 4 категорії у залежності від того, чи мають окремі представники дохід і у залежності від того, на скільки включені ці представники у виробництво суспільних благ, можемо накреслити слідуючу схему.

По осі абсцис ми зобразили зростання доходу окремого громадянина, а по осі ординат – обсяг створених благ цим громадянином. Чим далі від точки перехрещення вісей ОХ і ОУ знаходитиметься індивідувальне значення доходів і вироблених благ у І квадранті (продуценти), тим економічно активнішими є цей громадянин. Такий громадянин має грошову мотивацію (компенсацію) і досягає результату (створення суспільних благ). На нашу думку, завданням і соціальної і економічної політики державимає бути насичення цього квадранту. Чим більше осіб будуть перебувати у цьому квадранті, тим багатшим та успішнішим буде суспільство.

 

 

 

 

Якщо вироблення суспільних благ залишається на одному рівні, а грошове забезпечення «дрейфує» до точки 0, то такі особи, пересікши вісь ординат потрапляють в ІІ квадрант «Волонтери». У цьому квадранті виробництво благ здійснюється без компенсації.  Методологічно досить складним є оцінка вкладу волонтерів у зростання обсягу суспільного багатств, адже роблячи добро, волонтери у більшості своїй не вимагають грошової оцінки,  а отже і відсутні причини для вимірювання їх продуктивності. Слід зауважити, що волонтери не можуть працювати без грошової компенсації вічно і рано чи пізно їх кількість зменшиться. Тобто, представники цього квадранту перейдуть у сусідні (І або ІІІ). У перший, волонтери перейдуть, якщо їх праця буде на стільки суспільно визнаною, що вони почнуть отримувати доход. Прикладом може слугувати громадська організація, яка опікується питаннями захисту собак на волонтерських засадах, та отримала кошти з бюджету у вигляді соціального замовлення. Позиція державної політики по відношенню до представників цього квадранту є  максимально швидке залучення їх до першого квадранту.

 

Представники суспільства, перебуваючи у ІІІ квадранті, є, по-суті,  виключеними з цього суспільства. В першу чергу, це само зайняті люди, що не обмінюються продуктами праці із іншими представниками, ведуть натуральне господарство.

 

Представники суспільства, що нічого не дають в замін, але отримують дохід, перебувають у четвертому квадранті. Тривалість їх перебування у цьому квадранті залежить від можливостей вплинути на суспільну думку.

 

Подальший напрямок думки має бути зосереджено на безпосереднє дослідження мотивацій, структури квадрантів, їх кількісного виміру, прогнозу та надання рекомендацій для політиків.