Поділитися

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

1 липня Кабінет Міністрів видав Постанову, якою затверджував прогноз економічного  і соціального розвитку України на 2017 рік та основні макропоказники економічного і  соціального розвитку України на 2018 і 2019 роки. Документ є знаковим, оскільки показує, чого уряд чекає у найближчій та середньостроковій перспективі та в якому напрямі діятиме.

 

Прогноз складається з двох сценаріїв – умовно кажучи «позитивного», за якого умови сприятливі для розвитку, та «негативного», коли не все так добре. Отже, давайте подивимося на очікування уряду в 2017 році. За основу візьмемо «негативний» сценарій, який і будемо аналізувати.

Одразу відкинемо показники, які мало чого говорять громадянам. Зростання ВВП це добре, однак його відображення на благополуччі сім’ї не так просто вирахувати. Наприклад, ріст ВВП на 10% аж ніяк не означає, що жити стане краще на 10%, що в наступному році сім’я з’їсть на 10% більше м’яса і молоко. Більш того, окремих продуктів Ви будете їсти більше, коли економіка падає – за рахунок відмови від дорожчих аналогів або взагалі відмови від товару. Чим багатша країна, тим менше зростання ВВП впливає на задоволеність населення - ефект від зростання ВВП на душу населення в Уганді та в Австралії буде абсолютно різним. Тож міряти пітона в папугах не вийде.

Інша далека від українця категорія – це сальдо торговельного балансу, експорт та імпорт товарів та послуг. Загальна логіка зрозуміла – чим більше країна вивозить і чим менше ввозить тим повинно бути краще, оскільки зостаються кошти для внутрішнього використання. Тут також існують виключення, оскільки повністю відмовитися від імпорту країна не може в умовах сучасного розподілу праці між державами. Спроби обійтися власними силами існують – Північна Корея, але і вона змушена вести торгівлю. Важливішою від різниці торгівлі (сальдо торговельного балансу) є які саме товари ввозяться. Наприклад, Україна може ввести на 3 млрд. iPhon’ів або сонячних батерей. І те, і те – новітня техніка, однак в першому випадку у нас буде маса людей з iPhonе, а в іншому – екологічна електрична енергія.

Серед основних макропоказників економічного і соціального розвитку для громадян дійсно важливими є три: індекс споживчих цін, середньомісячна заробітна плата працівників, рівень безробіття.

Індекс споживчих цін або як його ще називають індекс інфляції, характеризує динаміку (ріст або падіння) цін у порівнянні з попередніми періодами. Згідно даних Державної служби статистики за 2015 рік індекс становив 143,3%, тобто ціни в середньому зросли на 43,3%, а з початку 2016 року зросли на 4,9%. У майбутньому 2017 році подорожання продовжиться, на думку уряду, на 13,6%.

Для того, щоб інфляція не впливала на людей, держава намагається підвищити заробітні плати – мінімальні та середні.

Скільки українці отримають заробітної плати у наступному році? Прогноз на 2017 рік визначає, що при негативному сценарії середньомісячна номінальна заробітна плата працівників, брутто, становитиме 5954 гривень.

Зверніть увагу на слова «номінальна» та «брутто». Номінальна заробітна плата значно відрізняється від реальної. Номінальна включає нарахування працівникам у грошовій та натуральній формі за відпрацьований час або виконану роботу, премії, доплати, надбавки, а також інші види оплати за невідпрацьований час. До заробітної плати брутто входять податки та інші обов’язкові платежі. Реальна ж заробітна плата – це скільки товарів та послуг ви можете придбати.

Цікаво, скільки ж заробляють зараз українці згідно статистики? Середня заробітна плата штатних працівників по Україні у січні 2016 року становила 4362 гривні, у травні 2016 року – 4984 гривні.

У Полтавській області середня заробітна плата штатних працівників у травні 2016 року – 4378 гривень, тобто за годину – 32,8 гривень. Найменша заробітна плата у сфері тимчасового розміщування й організації харчування – всього-навсього 2523 гривень на місяць, діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 2775 гривень та мистецтво, спорт, розваги та відпочинок – 2880 гривень.

Скільки українців у 2017 році не отримають взагалі заробітної плати, тобто будуть безробітними? Уряд планує цифри на рівні 8,7 - 8,8% від економічно активного населення у віці 15—70 років. Для порівняння, у першому кварталі 2016 року безробітних 9,9% (майже по теорії десяти відсотків).

Прогноз соціально-економічного розвитку України уряду на 2017 рік показує зростання основних макропоказників до попереднього року. Прогнозується сповільнення темпів падіння в економіці, зростання доходів населення. Після кризи попередніх років це дійсно оптимістичний сценарій. Однак не можна сказати, що люди зможуть відчути на собі ці зміни так швидко. Прогнози мають схильність до змін під впливом неврахованих факторів. А щастя людини у цифрах порахувати ще важче.

Чомусь згадується діалог із «Золотого телёнка» Ільфа та Петрова: Скільки Вам треба для щастя? – Сто рублів. – А взагалі? Щоб було добре на світі? - Для повного щастя потрібно шість тисяч чотириста рублів і з цією сумою буде на світі дуже добре.

Матеріал також опубліковано в Інтернет-виданні «Трибуна»

Костянтин Донченко