Поділитися

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

На Полтавщині триває процес децентралізації. Як цей процес вплинув на бюджети новостворених громад?

Сайт «Українська правда»  повідомляє, що  Україна у 2017 році посіла 39 місце зі 115 у міжнародному рейтингу бюджетної прозорості.

За словами  Володимира Тарная, експерта Центру "Ейдос", який є партнером International Budget Partnership в Україні,  у 2017 році рейтинг України зріс на 14% у порівнянні з оцінкою 2015 року, що дало їй змогу піднятися на 18 позицій.

Бюджетна децентралізація та передача повноважень на рівень об’єднаних територіальних громад актуалізує питання прозорості бюджетного процесу саме на рівні новостворених ОТГ.

У 2017 році  на Полтавщині об’єднаних територіальних громад налічувалось 20, з них 18 мали прямі міжбюджетні відносини. Згідно положень Бюджетного Кодексу всі ці громади мають представити звіти про виконання бюджетів за минулий рік.

Разом з інформацією про бюджет головні розпорядники бюджетних коштів публікують оголошення про час та місце проведення публічного представлення такої інформації:

  • публічне представлення інформації про виконання місцевих бюджетів (крім бюджетів сіл і селищ) відповідно до показників, бюджетні призначення щодо яких затверджені рішенням про місцевий бюджет, здійснюється до 20 березня року, що настає за звітним. Інформація про час і місце публічного представлення такої інформації публікується разом з інформацією про виконання відповідних бюджетів;
  • публічне представлення інформації про виконання бюджету села, селища здійснюється у порядку, визначеному відповідною місцевою радою.

Для читачів нашого сайту ми приготували стислу інформацію про виконання бюджетів  ОТГ у 2017 році.

Головним податковим надходженням місцевих бюджетів є податок з доходів фізичних осіб. Це податок, який виплачується до місцевого бюджету юридичними особами пропорційно  кількості суми заробітної плати отриманої працівниками, занятих на території громади.  В цілому об’єднані територіальні громади Полтавщини отримали 320,76 мільйонів гривень з цього джерела. Це на 11, 8 % або на 33,94 млн. гривень більше запланованого у бюджетах по ОТГ. В цілому 17 громад досягли виконання плану доходів по цьому джерелу, і лише одна недоотримала очікуваний обсяг надходжень від ПДФО.

 

Із 320,7 мільйонів гривень ПДФО, що збирається в реформованих громадах Полтавщини безперечним лідером  є Глобинська міська  ОТГ, у якій за рахунок створення робочих місць  та виплати заробітної плати акумулюється близько чверті ПДФО.  На другому місці – Шишацька ОТГ, що фактично об’єднує територію майже всього Шишацького району.  Третє місце ділять між собою Пирятинська та Засульська громади. На четвертому місці -  Решетилівська ОТГ, яка збирає 8% ПДФО. І закриває умовну групу лідерів – Білоцерцівська ОТГ (6 %). Більшість громад Полтавщини у 2017 році збирали 5 і менше відсотків ПДФО.

 

Децентралізація надала  місцевим громадам Полтавщини значні фінансові ресурси. Але ці ресурси розподіляються не рівномірно за територією. Є група лідерів. У цих громадах наявний порівняно значний виробничий потенціал переробної промисловості, особливо у Глобинській ОТГ. У наступних матеріалах ми продовжимо  цю тематику.