Поділитися

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

13 травня 2021 року у Полтаві за сприяння АЦ "Бюро економічних та соціальних досліджень в рамках спеціалізованої виставки «НАФТА. ГАЗ. СЕРВІС 2021» відбулась дискусія між представниками нафтогазової сфери та керівниками територіальних громад Полтапвської області. Надаємо розшифровку виступів учасників дискусії.

 

І панель – Розвиток сільських територій Полтавської області. Соціальне партнерство, як складова корпоративних стратегій компаній паливно-енергетичного комплексу.

Костянтин - Кристіан Круж (менеджер соціально- інфраструктурних проектів Нафтогаз) – Доброго дня! Корпоративна соціальна відповідальність є невід’ємною частиною бізнесу, як в Україні так і в світі. Наявність  КСВ політики в компанії характеризує її як надійного партнера, компанія, яка думає про майбутнє та вагомого члена соціуму. Все більше Топ-менеджерів замислюється над тим, що функціонування компанії лише для отримання прибутку є анти трендом. Саме тому у 2020 р. група компаній Нафтогаз доєдналася до глобального Договору ООН та обрала для себе три основні цілі розвитку для реалізації проектів:

1.     Здоров’я

2.     Якісна освіта

3.     Сталий розвиток міст та спільнот

Нами запроваджений комітет корпоративної соціальної відповідальності – неупереджений орган для прийняття рішень у сфері проектів регіонального розвитку. Запровадили Стандарт-систему, що регулює питання фінансування проектів регіонального розвитку в громадах. Детально на ініціативах. Ми працюємо на територіях 66 громад, 25 територіальних громад та 2 районів Полтавської області. За 2020 р реалізували 41 проект РР (регіонального розвитку). Станом на травень 2021 року реалізовано 21 проект. Маємо наголосити про спрямування сил на протидію пандемії (COVID). Більше 70млн.грн було виділено до Полтавщини на допомогу з епідемією. Громади та лікарні отримали допомогу у вигляді засобів індивідуального захисту та медичного обладнання.

Освітня ініціатива – спрямована на підтримку соціальних ініціатив громад для досягнення сталого розвитку регіонів діяльності. Кожен з фіналістів освітнього конкурсу отримає 100 тис. грн. для реалізації проектів на власній території. Конкурсом передбачено освітні модулі: сталий розвиток, лідерство, операційний менеджмент, робота з ризиками  та фандрейзінг (залучення коштів). Навчання та методологічна підтримка допоможе  громадам у ефективному використанні коштів бюджету.

Партнерство. У вересні 2020 року ми підписали меморандум про партнерство у напрямі сталого розвитку регіонів з групою Компаній Kernel. У грудні відкрили проект на території Красної Луки Полтавської області. Ціль: оснащення спортивного залу та придбання спортивної форми. Ми відкриті для співпраці. Група компаній Нафтогаз є абсолютно прозорою та публічною. Дякую за увагу!

 

Ігор Лідовий (голова Сергіївської громади)

 

Доброго Дня! Наша громада одна з найменших в Полтавській області. Ці всі 5 років намагаємося довести, що і маленькі громади можуть бути успішними. Зосередитися хотів на показниках будівництва, ремонтних робіт. Використати виступ, як звіт. Висловити  думки щодо сталого економічного розвитку на прикладі Сергіївської громади. Участь у процесі сталого економічного розвитку підприємств Нафтогаз комплексів.

Ми пройшли великий шлях за 5 років. Почали з ремонтних робіт (зміна вікон у школах, доріг тощо) Наступний крок – це створення робочих місць, щоб зростав добробут мешканців громади. Створили кооперативи, комунальні підприємства, сімейні молочні ферми. Намагаємося підтримувати малий та середній бізнес. На даному етапі – ми хочемо більше, а саме сталий економічний розвиток. Плануємо реалізувати проект Кластер молочного напрямку (Лохвиця,Чернухи,Сенча) разом/ за підтримка USA. Індустріальний парк з реалізацією продукції виробництва малого та середнього бізнесу Сергіївської громади. Нам цікаві проекти з територіями, що мають історії, приклади успіху. Ми зацікавлені у співпраці з Нафтогазовидобувними комплексами для сталого економічного розвитку.  Ми виросли до такого рівня, що хочемо рівноправних відносин із  підприємствами Нафтогаз комплексами. Рівноправними, тобто, чесної співпраці з Нафтогаз комплексами (чесно сплачувати податки). Співпрацювати на постійних умовах. Взаємодія на основі спільного зростання громади та власників Компаній.

 

Сама громада у нас невелика. Вважаємо багатством: землю та вуглеводні.

Земельний  фонд громад становить 16761 га. Землі сільськогосподарського призначення 13409,91 га з кожним роком приносять все більше і більше прибутку. Економіка спеціалізується на двох китах: UKRNAFTA та УкрТранснафта.  Економіка громади має аграрну спеціалізацію(Астра-Київ, agrotrade, Kernel,UkrLand Farming). На території ОТГ працюють 10 фермерських господарств, та майже 100 дрібних, малих фермерські господарства.  Поклади вуглеводнів – 54сврдловини. Свердловини: Глинсько-Розбишівське газонафтове родовище та Клинсько-Краснознаменське родовище вуглеводнів. Ці, родовища виснажені,адже були відкриті у 50-70 роках. Видобуток з кожним роком зменшується. Барзаківська свердловина №180 дає майже половину видобутку  всіх вуглеводнів в нашій громаді, а решта свердловин виснажені. Багато свердловин законсервовані або недорозвинені. Багато інвесторів звертають на це увагу. На нашій території не тільки нафтогазові свердловини, а й розташовані 24 підрозділи підприємств Укрнафти, де працює 1200 чоловік.

Уявляєте наскільки потужна ця група промислових підприємств. Ми порахували, що сплата податків, якби вона відбувалася повній мірі, вона б в рази збільшила надходження до нашого бюджету. УкрТрансНафта теж працює на нашій території, але на відміну від Укрнафти вони у повній мірі сплачують податки.

Структура власних доходів бюджету:

·        Рентна плата- 17 %

·        Податок на майно – 34 %

·        ПДФО – 38 %

·        Неподаткові надходження 1%

·        Єдиний податок – 10%

Звісно епідемічна ситуація вплинула на надходження в бюджет громади.

Маю сказати, що з кожним роком частка сільськогосподарських виробників в нашому бюджеті збільшується, це пов’язано з вартістю землі. З останніх аукціонів ми отримали 3млн. (30 тис. за га).

 

У нас відсутні, нажаль, соціальні угоди між Укрнафтою та громадою, але відбувається невелика допомога з боку компанії у вигляді: труби металеві для містків, асфальт кожного року по 25 тон, послуги техніки. Така в нас співпраця.

 

За кошти підприємств нафтогазового комплексу при реалізовуємо такі проекти:

·        Капіт ремонт ФАПу Качанове

·        Капіт ремонт дитсадка

·        ЦНАП

·        Ремонти в школах

·        Створення нових об’єктів для дитячого розвитку

Все це можливо  завдяки чесним сплатам податків. Існують проблеми щодо співпраці з Укрнафтою, а саме : 1. сплати ПДФО- ПАТ «Укрнафта». Проблема сплати перерахунку ПДФО за своїм місцем знаходження. На відмінну від УкрТрансНафти. 2. Соц. Інфраструктура – гуртожиток та система питного водопостачання знаходяться в критичному стані, але передача їх на баланс громади не можливо, так як майно Укрнафти знаходиться під арештом. 3. Виснажені свердловини та відсутність робіт з буріння нових свердловин.

Отже,  підприємство Укрнафти досить в невизначеному стані. Не зрозуміло, як врегулюється їх конфлікт з державою. Це звісно впливає на розвиток  нашої громади. Ми готові підтримати та сприяти збереженню та розвитку даного підприємства. Дякую за увагу!

 

Віктор Катенко (Голова Мартинівської громади)

Доброго дня! Наша громада молода, вона утворена у минулому році. Населення близько 4.685 чоловік. Бюджетоутворючими підприємствами є Укргазвидобування (близько половини бюджету громади). Бюджет громади 47 мільйон на цей рік, половиною бюджету (близько 21млн.)  є надходження від ренти Укргазвидобування. Дивлячись на квартальний звіт цього року сума ренти близько 36 мільйонів. Це значна кількість грошей, які допомагають у вирішенні багатьох питань у громаді.

На території у нас 3 великих газових родовищ: Хрестищанське, Новоукраїнське, Роспішнянське.  В середньому добувається близько 850 тон газу та 12,5 тон конденсату та 1700 тони нафти. Співпрацюємо ми з Укргазвидобуванням з 2017 року. Саме з 2017 року надходили перші гроші, що в подальшому допомогли реалізувати ряд проектів. Наприклад, у селі Мартинівка було відремонтовано капітально будинок культури, парк дозвілля (2,4 млн. грн.). У с. Білухівка було відремонтовано будинок культури, лікарню, бібліотека, навч. заклад. (2,1 млн грн..) За минулий рік до бюджету громади надійшло близько 10  млн грн.. 

Кожна друга гривня  від видобутку спрямована на потреби населення, на соціальні  проекти, дороги, водозабезпечення, освіта, медицина. Половина бюджету саме від Укргазвидобування та Нафтогаз. У цьому році також підписана проектна співпраця  на суму 500 тис. для двох НВК, покращення медицини, автобусного сполучення. Ми подали 3 проекти  на покращення соціальних умов населення. Велика вдячність  за підтримку підприємствами нашої громади. Окрім ренти на добровільних умовах підприємства допомагають з реалізації соціальних проектів. Підприємства слідкують за станом екології громади, за наслідками видобування вуглеводню.  В цілому Європейський підхід. Але хотілось би, щоб підприємства звернули увагу на руйнування доріг після руху Важкої техніки. В результаті взаємодії з Агенцією місцевих доріг у громаду залучено понад 5 млн. грн. на покращення стану доріг.

У нас було відремонтовано ряд амбулаторій за кошти Укргазвидобування, відновлено дитячі майданчики. Покращення стоматологічного кабінету, оснащення рентгенівського кабінету, придбання візіографа.

Дякую Укргазвидобування за підтримку та співпрацю! Головне берегти наше населення та покращувати рівень життя наших українців. Всім здоров’я та благополуччя!

 

Євген Почечун (голова  Коломацької територіальної громади)

Розповім про партнерство з Полтавагазвидобування на території нашої громади. На території Коломацької громади знаходиться Східно-Полтавська установа комплексної підготовки газу. Наша співпраця з Полтавагазвидобування розпочалася у 2015 році. Розпочали із соціальної угоди на 300 тис. грн. на ремонтні роботи ділянки доріг. Потім наступна вже на пів мільйона грн.  У 2017 році угода на 2,5 млн грн. Це надало можливість розв’язати ряд проблем, а саме ремонтні роботи доріг та Будинку Культури. Було відновлено пам’ятник  Загиблим воїнам Другої світової війни за рахунок цих коштів. Все змінило закон децентралізації, коли видобуток  вуглеводню став  одним з основних наповнювачем місцевого бюджету. Саме у 2018 році ми отримали 10, 8 млн грн. ренти. За ці кошти завершили ремонт будинку культури, облаштували місцевий парк. Також із місцевого бюджету, який збільшився завдяки ренті, створили власне КП «Коломак» (робота з благоустроєм). З початку 2019 року об’єднавшись у територіальну громаду надходження від ренти зросли з 1% до 3%. Це надало можливість отримати 37,5млн. грн. ренти. Завдяки цим коштам почали капітально ремонтувати об’єкти соціальної сфери та дороги, купувати техніку, покращувати умови проживання населення. Серед досягнень – запуск комунального транспорту. За рахунок цих коштів були відремонтовані  Коломацьку школу, у Василівській школі після реконструкції з’явилася спортивна зала та сучасна їдальня.  Із старого приміщення ми відкрили новий дитячий садочок. Ходить 25 діток. Є вільне приміщення, яке теж плануємо вдосконалити для потреб дітей. Біля Коломацької школи будуємо спортивний комплекс. У планах – критий спортмайданчик, душові, роздягальні, кабінети. Сучасний та великий спортзал. Це давня моя ідея, адже всі зібрання,урочистості проводили у школі в коридорі. Звісно медичні заклади відчули збільшення рентної плати. Зробили ремонти приміщень, оновили меблі та закупили сучасне обладнання для амбулаторій в Коломацькому та Василівці. Будуємо спортивні об’єкти прививаємо любов до спорту. Завершили ремонтні роботи в будинку культури. Закуплені сучасні освітлювальні прилади для Коломацького будинку культури. Зараз проходить тендер на закупівлю крісел. Приємно, що Полтавагазвидобування під час пандемії надало підтримку амбулаторіям для безпечної роботи лікарів. Полтавагазвидобування надають спецтехніку для потреб громади. Отримуємо допомогу у розв’язанні різноманітних питань.

У 2020 році тримали понад 20млн грн. ренти, було зменшено у зв’язку зі зменшенням ціни на газ. Так у 2020 році до нас приєднались дві громади Степненська та Старицьківська сільські ради. Вони теж відчують покращення у розвитку своїх територій. Дякую за увагу!

 

Наталія Сліпухова (Голова Сенчанської територіальної громади)

 

Доброго дня! Сенчанська громада складається майже з 8 тис. населення, до складу громади входить 20 населених пунктів. Нафтагазові комплекси мають велике значення для розвитку як Держави так і для кожної нашої громади. Наша громада завжди йде на зустріч у питаннях погодженнях робіт на територіях громади, підходить до цих питань з розумінням. На територія громад працює біля 16 об’єктів Нафтогазових комплексів, це і промисел і заводи газоперероблення, склад паливно-мастинних матеріалів, свердловини т.д. Які ж вигоди має наша громада від об’єктів Нафтогазовидобування? Рентна плата, вона складає 40% від загального бюджету нашої громади. Це надає можливість утримувати наші соціальні об’єкти, утримувати школи садочки, інше. Ми виконали багато ремонтних робіт соціальних об’єктів (Центр естетичного виховання, будинки культури, дороги, водогони та інше). Звісно, робочі місця. Хотілося , щоб більше працівників нашої громади працювали  на об’єктах нафтогазового комплексу. На промислі працює 50% населення громади від загальної чисельності. На газопереробному заводі біля 30-35% від загального складу працівників. Заробітні плати Нафтогаз комплексу дають можливість  населенню, що працюють реалізуватися, як підприємцям, які реалізовують свої послуги на території громади. Зараз ми співпрацюємо з ГПУ Полтавагазвидобування. Попередні роки з Полтавагазвидобування була гарна співпраця у реалізації вдосконалення доріг. Допомагали у ремонті водогонів, у ремонті соціальних проектів. Підтримка у оснащенні Центру естетичного виховання на суму 250 тис. грн. Крім названих підтримок є і ризики, які ми маємо на сьогодні по громадам. Сенчанська громада розташована між колишнім районним центром Лохвиця і з сучасним районним центром Миргород. Таких масштабних зруйнованих доріг, як в нашому регіоні нема мабуть ніде. Можна говорити, що це суто завдяки тому, що там рухається транспорт Нафтогазових комплексів, аграріїв, підприємств але  це здебільшого результат рухів транспорту нафтагазових комплексів. Неприємний факт, шо через зруйнування доріг районного значення, транспорт Нафтогаз комплексів почали рухатися через населені пункти. Зараз дорога, що належать Агентству місцевих доріг але знаходяться в межах населених пунктів теж зруйнована. Компенсувати коштами рентної плати ремонт цих доріг просто неможливо. Інше, що хвилює мешканців нашої громади, це збільшення людей, які хворіють на онкологію.  Ми займалися цим питанням та в порівнянні з іншими населеними пунктами, дійсно, наші люди хворіють частіше на онкологію. Звичайно ми підтримуємо коштами рентної плати наших мешканців, у вигляді матеріальної допомоги, щоб компенсувати більшу частину лікування.. але все одно це не вирішує питання. Зараз, велика проблема в сільських населених пунктах – відсутність води, в колодязях, неналежна якість води в водогонах.

Сподіваємося, що і в подальшому наші підприємства Полтавагазвидобування буде  з нами співпрацювати у всіх напрямках, щоб  локалізувати всі ці ризики.

Сенчанська громада вона особлива, у нас люди активні, не байдужі. У нас створена ГО, яка працює  безпосередньо з представниками комплексу Нафтогазу. Зараз вона трішки в розпачі, бо неможливо проводити  громадські слухання. Всі свої зауваження висловлюємо тільки письмово. Але намагаємося співпрацювати с компаніями. Ми сподіваємося на підтримку, взаєморозуміння та співпрацю з компаніями газовидобування. Дякую!

 

Яніна Барибіна (кандидатка економічних наук, доцентка, експертка з розвитку екологічного туризму, депутатка Полтавської обласної ради)

 

Хочу подякувати за чудову нагоду бути серед поважного товариства! Перед панельною дискусією ми спілкувалися з різними представниками громад. Зараз я почула дуже поважних представників компаній нафтогазвидобування. Компанії говорячи про соціальну відповідальність зауважують на корпоративній соціальній відповідальності. Вони генерують ті прекрасні проекти та ідеї як спрямовані на розвиток громад. В темі моєї доповіді була відзначена тема «Спільна відповідальність».  У результаті співпраці з громадами та аналізуючи  у напрямку розвитку туризму, то звісно не вистачає ідей від громад, які б ініціювали проекти на розвиток на самозайнятість населення, та і теми екології.  Давайте будемо чесними та свідомими, дійсно, підприємства вони використовують надра, існують певні екологічні проблеми. Я буду щиро рада долучитися до компаній, які  представлені на Полтавщині, які мають намір реалізувати ідеї з екологічного туризму. Тут є в залі і Микола Різник (голова Опішнянської громади), який робить дуже  багато зі своєю командою проектів на розвиток громади, для створеннях нових робочих місць. Мені хотілось, щоб цю ідею підтримували також і представники нафтогазових компаній. Об’єднатися та розглянути ряд нових проектів з представниками громади. Співпрацювати у напрямку розвитку та вдосконалення. Створення потужних , великих проектів. На прикладі ініціатив компанії ДТек. Мова про будівництво об’єктів туристичної інфраструктури  на яких  або завдяки яким в майбутньому зможуть працювати, залишатися на місцях  наші громадяни і розвивати саме там екологічний туризм або створити нові ініціативи.

 

Питання до пані Яніни Барибіної

-         Щодо можливості співпраці в рамках реалізації  програм Полтавської обласної ради ?

Потужним інструментом розвитку є Обласний проектний конкурс «Бюджет участі». Звісно головне – це співучасть, як громад так і компаній. Продуктивна взаємодія, в результаті якої генеруються великі ідеї та проекти. Партнерство.

 

Валерій Білокінь (голова Мачухівської територіальної  громади)

 

Доброго дня! Вкотре приємно презентувати нашу громаду на важливих форумах. Сьогодні хотілося б сказати про соціальне партнерство з компанією Полтавагазвидобування ДТек. Почну з початку, що ми намагаємося зробити все для того, щоб кожний бізнес який заходить  на територію нашої громади не відчував якогось відокремлення або некомфортної ситуації.

 

Почнемо з нашої громади, більшість даних ви побачите на презентації. Наша Мачухівська громада вона є унікальною, адже вона створена з трьох районів: Полтавський, Новосанжарський, Решетилівський, 27 населених пунктів, близько 8 000 населення. Розвинена соціальна сфера, культурна, охорони здоров’я. Розвиток нашої громади в більшості залежить від партнерства з бізнесом. Саме представниками такого бізнесу є ДТек Нафтогаз, до 2014 року не відчували жодної потреби підтримки з боку цієї компанії, тільки згодом, вона перша звернулася до сільської ради і запропонувала свою підтримку. Саме з 2014 року почалася плідна співпраця, що дала початок суттєвим зрушенням в розвитку громади. Завдяки компанії ДТек ми утворили комунальне підприємство і зараз його успішно розвиваємо. До цього часу у нас не було ні комунального підприємства ні системи поводження з побутовими відходами. Компанія ДТек крім рентної плати на території нашої громади здійснює багато соціальних проектів. Кожного року спільно  з керівництвом ми обговорюємо проблеми, які хвилюють мешканців нашої громади і складаємо план стратегічного партнерства між компанією і нашою громадою. Це дає можливість населенню прийняти участь у вирішенні ряду проблем. Це питання побутових відходів, водопостачання. Найбільш вагомі питання. Але минулого року компанія ДТек запропонувала нову форму співробітництва «Громада своїми руками». Компанія виділила 300 тис. грн, щоб люди самі придумали проект, а вони фінансують матеріальну базу. Це може бути зупинки, дитячий садочок, клас під відкритим небом тощо. Компанія фінансує, а люди збираються та будують ці об’єкти. Люди розуміють значення таких компаній на території громади. Соціальне партнерство склав 3,1 млн грн. Це придбання телескопічної вишки, ремонт доріг, ремонт дитячих садочку.. інше. На екрані суми виділені компанією ДТек для розвитку громади. З кожним роком участь компанії збільшується. Рентна плата постійно збільшується.

Хочу подякувати компанії ДТек за соціальне партнерство! Рентна плата займає 16%  у нашому бюджеті, але вони відчутні для нашої громади.

 

Питання від пана Вадима Штефана  до пані Яніни Барибіної

-         Ми спільно з Сенчанською громадою працюємо над стратегією розвитку. Можливо будемо працювати над проектами екологічно-туристичного спрямування. Нам здається, що у Сенчанскої громади є можливості з реалізації даного спрямування. Ви ж є експерт в даному питанні. Я хотів би запропонувати Вам долучитися до нашого проекту.

-         Спільні ідеї об’єднують, тому тут точно немає байдужих. Я буду щиро рада співпраці. Тим паче це для розвитку Полтавщини!

 

Дякуємо!

 

ІІ. Розвиток сільських територій Полтавської області. Соціальне партнерство, як складова корпоративних стратегій компаній паливно-енергетичного комплексу.

 

Модератор: Вадим Штефан

 

В другій частині ми будемо говорити більше  про Європейські напрямки, про світові стандарти співпраці між громадами та Нафтогазовими компаніями. Наші доповідачі: Ірина Барановська, експерт Агенції регіонального розвитку у Полтавській області, офіс Євроінтеграції. Пан, Віктор Дубович, голова Нехворощанської територіальної громади.

 

Виступить пані Ірина Барановська, яка розповість про напрямки розвитку співпраці. Агенція успішно крокує на теренах регіонального розвитку Полтавської області. Цікаво послухати про перші кроки, про проекти, що реалізовуються.

             

Ірина Барановська, експерт Агенції регіонального розвитку у Полтавській області, офіс Євроінтеграції.

 

Доброго дня! Агенції регіонального розвитку у Полтавській області, офіс Євроінтеграції є новою установою, створена для виконання розпорядження Кабінету Міністру України. Мета: сприяння здійснення державних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, спрямованих на поліпшення соціально-економічного становища Полтавської області. Підтримка територіальних громад у розробці проектів, підтримка малого та середнього бізнесів. Аналіз конкурентних переваг регіону. Презентація інвестиційного привабливості міста чи регіону, створення  інформаційного  підґрунтя для залучення інвесторів та поширення  знань про Європейський курс України. У рамках нашої діяльності ми надаємо послуги:

-         Допомога територіальним громадам у розробці та реалізації проектів розвитку, проведення аналізу соціально-економічної ситуації, надання методологічної  та консультативної допомоги.

-         Залучення інвестицій, розробка та реалізація заходів щодо залучення інвестицій, організація візитів інвесторів, зустрічей В2В та G2B, налагодження діалогу влада-громада-бізнес.

-         Євроінтеграція: створення проектів для поширення знання про європейський курс України, збільшення бізнес-контактів з країнами-членами ЄС, інформаційні кампанії про всі можливості що надає євроінтеграція громадянам, сприяння розвитку демократичного суспільства.

Хотілося додати, оскільки останнім часом нафтогазовий комплекс зорієнтований на соціальній сфері, то Агенція могла би допомагати втілювати  проекти розвитку, хоча у нас і не велика відносно команда, але у нас є досвід у реалізації різних проектів, а саме: грантових, соціальних та фінансових. Хоча ми розпочали роботу не так давно але ми написали близько 10 грантових проектів, 1 із них пройшов уже у наступний тур, чекаємо цього реалізацію. Чекаємо на співпрацю і на Ваші ідеї! Будемо раді!

Модератор: Вадим Штефан

Дякуємо! Коротке але ємке представлення Вашої організації. Я гадаю, що громади обов’язково запам’ятають надану інформацію, та візьмуть до відома запрошення щодо співпраці.

 

Наступний доповідач голова Нехворощанської громади. Громаду можна вважати новою і успішною, вона співпрацює с Нафтогазовими компаніями.

 

Віктор Дубович ( голова Нехворощанської територіальної громади)

Доброго дня! Нехворошанська громада – громада ,яка заснована 2017 році. Територія близько 28,5 га . Знаходимся майже на півдні Полтавської області. Я не заздрю тим, хто не має на своїй території таких партнерів, як у нас Полтаванафтогазова компанія. По доброму заздрю Коломацькій громаді, яка більше 28 млн отримує ренти. У нас, нажаль, рента падає, але все рівно ми, як і інші громад маємо ряд проблем, які ми вирішуємо за допомогою коштів рентної плати. Не представляю, як працювати та розвиватися  без підтримки компаній. Я хочу сказати, що крім коштів ренти, є ще безліч партнерських відношень  з цією чудовою Полтаванафтогазовою компанією, яка знаходиться на нашій території з 1994 року. І весь час, від цієї компанії був вагомий внесок у розвиток наших сільських рад. Нехворощанська громада складається з 10 населених пунктів, 5 сільських рад колишніх, на території 2 сільських рад розташовані Газонафтові комплекси. Після об’єднання ми почали отримати більше відсотків ренти. У 2018 році ми отримали 8.8 млн. грн ренти та 1,2 млн. грн соціальної угоди.  На ці кошти ми відремонтували Соколо-Балківський спортивний зал, внесли вагомий внесок у будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям. Ми можна сказати частково віддалені від районних центрів. Тобто, самі по собі. Тому приходиться інфраструктуру для себе відбудовувати таку, яка була б в доступності для наших дітей, це і освітні заклади і спортивні майданчики. Також на сьогоднішній  день ми відновлюємо колишню районну лікарню. Надіємося на подальшу підтримку Газонафтової компанії. Будуються, відновлюються дороги. Дорога по Соколовій-Балці.  Полтавагазонафтові компанії підтримують молодь та пенсіонерів. Кожен рік діти отримують подарунки.

У 2019 році був злет ренти, це були великі кошти: рента 12,4 млн. грн, соц. угода 1,6 млн. грн. За рахунок соц. партнерства було подарована легковий автомобіль та пожежна машина. У нас створена завдяки партнерству своя пожежна охорона, яка підписана під (01) Новосанжарську пожежну охорону, державну. У 2020 році пандемія вплинула на ренту. Рента: 7,3 млн. грн, Соц. Угода: 0,6 млн. грн. У 2021 році ми відновили свердловину за трьохсторонньою угодою, по партнерству. Реалізовуємо кошти соціального партнерства для покращення вуличного освітлення.

Надіємося на співпрацю! На розвиток як компаній, так і громади. Є ряд нюансів, проблем, а саме: екологія, карантинні умови, що впливають на зустрічі та обговорення нагальних проблем.

Бажаємо розвитку, щоб більше брали людей на роботу! Здоров’я всім.

 

Модератор: Вадим Штефан

-         Чи бере Нафтогазові компанії людей з вашої громади на роботу?

Віктор Дубович

-         Так бере. Багато жителів нашої громади  працюють в даній компанії,

але останнім часом відбуваються скорочення робочих місць.

 

Модератор: Вадим Штефан

-         Передаю слово пані Людмилі Хомич, представниці  нафтогазової компанії. Якщо є питання, то можете задавати.

 

Віктор Дубович

-         Ми співпрацюємо з даною компанією, та реалізовуємо ряд проектів.

 

Людмила Хомич (представниця  газонафтової  компанії)

З приводу скорочення роб. місць, зарплати , ситуації , що склалася за 2020-202 рік. Варто пам’ятати що рента  для підприємств нафтогазового комплексу  і її надходження до місцевих бюджетів –це довготривала, спільна робота ,Я к підприємств так і депутатського корпусу, в результаті  якої частка рентних платежів податкових платежів, які раніше надходили до загального державного бюджету повертаються  територіальні громади, на ті місцевості, де здійснюється видобуток. І в цьому, був перший крок соціальне партнерство і крок спрямований на розвиток територіальних громад  Нафтагазового комплексу, зацікавленість, що б громада працювала. Рента формується з двох складових: обсяг видобутку та ціна, яка формується Мінеконом розвитку і щорічно публікується на сайті Міністерства. Тому надходження і обсяг рентних платежів залежить саме від цих складових. Що стосується обсягу , то цьому відношення, як підприємство, так і територіальна громада мають співпраюувати  і можуть на це впливати.  Тер. Громада влпиває тим, що  дає доступ і млєждливість  працювати на своїй території, а піжприємство  в свою чергі  здійснює видобуванняю. Але важливо памятати  на яких територіях здійснюється видобуток. Якщо брати конкре тно наші підприємства, то з нашої сторони видобування  здійснюється на родовищах, які виснажені, які були відкриті в 50-60 роках,  Всі ми розуміємо, що це останній потенціал цих родовищ. Тому, саме в 2020 році склалася криза обсягу видобутку, коли ціни на вуглеводню знизилися. Тому це позначилося на рентних платежів. У нас лише 4 громади, 3 з яких сконцентровані в Новосанжарському районі. Для того, що зберегти свої позиції, зберегти компанію, то в 2020 році ми змушені були йти на антикризові заходи. Але незважаючи на те, що ціна досягла свого рекордного значення в мінусі, ми в 2020 році не скоротили  свої соціальні проекти , не скоротили благодійні проекти, і фінансування яке планувалося. Додатково було виділено кошти на допомогу медичних закладів на свій території Полтавської області. Що стосується ПДФО, то звісно, для збереження компанії ми шли на кроки перегляду технічної програми та скорочення, і щодо перегляду умов праці. Але ці заходи не позначилися на місцевому населенні, які працевлаштовані, ні на умовах заробітної плати, ні на загальної кількості населення. Це позначилося за рахунок інших співробітників компанії тому для нас територіальна громада, це в першу чергу люди, можливість працевлаштувати населення, долучитись  до компаній, яка розвивається і професійно зростає. Звертаю увагу, що даний  форум відбувається у нас кожен рік, але в перше в цьому році з доповідачів з територіальних громад врази більше, ніж представників Нафтогазових комплексів. Це є успіхом! Сам досвід і присутність представників територіальних громад, свідчить про успішність співпраці.

 

Модератор: Вадим Штефан

-         Нажаль, не всі компанії співпрацюють з територіальними громадами. На попередніх форумах чули про небажання Нафтогазових компаній працювати з громадами, платати ПДФО і т.д. Зараз ми говоримо про позитив, але є громади, які не приїхали, адже не мають партнерської взаємодії з підприємствами. Нажаль, такі моменти існують. Але вислухавши сьогодні про позитивні зміни в громадах, ми розуміємо з якими компаніями можна було налагодити продуктивну співпрацю.

 

Запитання залу.  Пані Людмила, журналістка газети «Сільські Вісті»

-         Пані Людмила, ви констатували, що зменшується видобуток щороку. Чи робить Ваша компанія кроки для розвідки нових свердловин, чи може розконсервування свердловини, що були досліджені раніше? Що робиться, щоб видобуток не падав? Це для інтересів як громад, так і енергетичної незалежності України.

 

Людмила Хомич (представниця  газонафтової  компанії)

-         Дякую за запитання. Для цього питання виділений окремий час. Я відповім Вам у ході виступу та показу презентації.

Отже, нам довіряють не лише місцеві громади, а й керівництво області але склалася така ситуація, що не давлячись на довготривалу роботу ,у нас все ще налагоджуються відносини с Драбинівською сільською радою. Нажаль, відсутній  на форумі голова громади. Скажу, що наша діяльність спрямована на 21 рік у нас заплановано відновлення двох ліквідованих свердловини, які були пробурені ще в 60-х роках. Відносно загалі діяльності це буде  короткостроковий вплив, ц е не формування нового об’єкту, і фактично будуть відбуватися роботи по відбурювання цементних мостів. Присутні Драбинівської громади мають розуміти, що співпраця між компаніями та громадою є взаємовигідною для всіх сторін. І користь отримає кожен мешканець громади. Тому орієнтуючись на 27 річний досвід компанії, ми сподіваємося, шо громада зрозуміє , що ця співпраця є корисною.

Тому всім здоровя всім нам! Бажаємо, щоб наступного року представник Драбинівської громади поділився досвідом позитивної взаємодії з Газонафтовими компаніями.

 

Подяка з боку депутатки Драбинівської громади Ліни Андріївні.

Мені приємно бути присутньою на даному заході. Прикро чути про відсутність бажання у представників Драбинівської громади співпрацювати з поважними Газонафтовими компаніями. Багато депутатів хочуть працювати з вами, але є і свої проблеми в селі. Я хочу подякувати Вам пані Людмила, за допомогу Амбулаторії з протидії епідемічних протиковідними засобами. Коли я звернулася до Вас, я не очікувала такої доброї відповіді. Дякуємо, що допомогли!

 

Модератор: Вадим Штефан

Запрошуємо надпотужних спікерів: пан Микола Різник, пані Оксана Борсук та представники ГО «Альянс». 

Послухаємо все таки концентровану доповідь пана Миколи Різника. Знаємо, що Нехворощанська громада приїжджала в Опішнянську громаду вивчати позитивний досвід. Це є досить цікаво!

 

Микола Різник (голова Опішнянської громади)

Сьогодні ми приїхали, щоб перейняти досвід від колег. Послухати попередніх спікерів, комусь позаздрити. У когось співпраця більше, ніж в нас, а з кимось ситуація у нас подібна. У нас дуже коротенька презентація, але хочу звернути увагу, що ми на наступній рівень вже виходимо. Розробляємо Бренд-стратегію, розробили логотип громади тому, що кожна громада повинна чимось вирізнятись, і в кожній громаді є чим гордитись. Ми обрали напрям розвитку туризму, пані Яніна це вже згадувала.  Саме на цьому форумі…Кошти, які надходять від ренти, як раз і вкладаємо, щоб диверсифікувати доходи. Класно, співпраця є, рента є, але воно все ж таки колись закінчиться, і ми це розуміємо…і треба брати десь ці доходи. Тому раджу колегам робіть таку картинку, у кожного свій логотип, Бренд-стратегію. Це важливо, починаючи від залучення коштів від інвесторів, де треба вигравати конкурси.. бо в конкурентні умови нас ставлять, навіть ті самі Нафтогазові компанії. Ми розповідаємо про співпрацю, щоб доносити це нашим людям. Тому що коли я зустрічаюся з людьми в селі, бабусі жаліються : «Ось там десь гудить…дайти мені щось». Люди сприймають  будь-яку Нафтогазову компанію, як власну вигоду. Ага бурова…значить ви маєте мені щось дать. І я їй відповідаю: «Добре, що гудить, бо завдяки цьому до Вас ще сюди їздить автобус, ремонтуються дороги  і функціонує клуб» Тому ефективна комунікація – головне. Доносити людям, доки працюють і видобувають той газ – у нас розвивається громада. У нас в минулому році рентна плата складала 7,3%. Минулі роки були до 15%. Саме показник цієї ренти зменшується, адже ми їх використовуємо, щоб диверсифікувати свої доходи. Коли виснажаться наші родовища, нам треба буде брати наші ці 7%.

У нас дуже класні відносини з Нафтогаз, майже кожного тижня у нас «планьорка» з пані Марією, з питань реалізації проектів, тендерів. Ми розуміємо яка соціальна угода буде укладена, куди будуть спрямовані ці кошти. Якщо було раніше трішки непрозоро, то зараз більш зрозуміло. Головне, щоб розуміли, доки добувається газ, доки у нас є Солохівський газопромисел…зараз розуміємо, будуть зміни по податках, і не зрозуміло, як те ПДФО буде йти. Колеги жартують, що Опішня – це офшор. Тому шо 46% бюджету – це ПДФО. Дуже класно співпрацювати з Нафтогазом, коли у них відбуваються зміни структурних підрозділів і т.д. ,то  вони телефонують і попереджають, ось давайте реквізити, щоб податки шли саме вам. Оце я називаю співпрацею! Тому в принципі, дуже важливо, щоб ПДФО надходило громадам, де здійснюється діяльність, і ми мали можливість використовувати ці кошти.  Оці 7% – наш бюджет розвитку.  Все інше на утримання шкіл, садочків т.д, а це бюджет розвитку. Ми нарешті почали отримувати кошти від туризму. І ми сподіваємося, що колись..колись це замінить нашу ренту.

Вдячний за співпрацю, зміни можете бачити на екрані. Окрему подякую за допомогу технікою. Сподіваємося, що в цьому році люди отримають газ в с. Карабазівка. Якби не компанія Нафтогаз, то у людей в цьому селі не було би газу. Вони дуже допомогли, ми реалізували цей проект. В цьому році будемо освітлення реалізовувати.

Тому Дякуємо! Хотілось, щоб розвивалися, як компанії, так і громади. Звичайно є проблеми з екологією але саме по обласним  проектам.. ми наприклад встановили датчики  вимірювання  якості  повітря, то скажу, що ті датчики іноді зашкалюють, скоріше від того, що спалюють листя. Повинен бути баланс. Розбиваються дороги, так. Але вони сплачують податки, за ці кошти дітки їздять в школу, утримується школа. Ефективна комунікація Громада-Газова компанія-Населення.. тоді в синергії буде співпраця.

Довгих років видобутку Вам на нашій території! Процвітання!

 

Модератор: Вадим Штефан

Дякуємо за потужний та драйвовий виступ.